Metoda fizjoterapeutyczna opracowana przez fizjoterapeutów: Freddyego M. Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Badanie i leczenie pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu zarejestrowali jako: OMT Kaltenborn – Evjenth Konzept.
Jest to metoda postępowania fizjoterapeutycznego zajmująca się dysfunkcjami w układzie kostnym oraz mięśniowym, bazująca na zmniejszeniu bólu, poprawie ruchomości w stawach i technikach zmniejszających ruchomość. Warto podkreślić, że system leczenia opracowany przez dwóch norweskich specjalistów wciąż cieszy się ogromną popularnością, na co wpływa jego satysfakcjonująca efektywność. Metoda Kaltenborga i Evjentha jest niezastąpiona w przypadku wielu ortopedycznych dysfunkcji. Może być ona stosowana jedynie przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Nie sposób odmówić jej skuteczności, nawet w przypadku poważniejszych schorzeń. W ramach całej ortopedycznej terapii manualnej wykorzystuje się różne metody nakierowane na przykład na stymulację tkanki łącznej mięśnia. Kaltenborg to terapia manualna, która wymaga od fizjoterapeuty fizycznego kontaktu z pacjentem. Znamienne dla tej metody jest przeprowadzanie dokładnych testów manualnych, które pozwalają w precyzyjny sposób określić źródło bólu. Odpowiednio zrealizowane badanie stanowi następnie klucz do wdrożenia określonego leczenia. Specjalista jest w stanie także zastosować efektywne środki nakierowane na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Wśród nich warto wyróżnić warianty fizykalne, takie jak ciepłolecznictwo, hydroterapię czy elektroterapię.
Ortopedyczna terapia manualna Kaltenborn-Evjenth
Metody stosowane w tej terapii manualnej:
- masaż funkcyjny, masaż poprzeczny,
- czynne zmniejszanie tonusu (napięcia) mięśniowego,
- rozluźnienie mięśni przy pomocy technik "Hold-Relax" z PNF oraz poizometrycznej relaksacji mięśnia (PIR),
- bierne rozciąganie skróconych mięśni (działanie na tkance łącznej mięśnia),
- ćwiczenia ukierunkowane na poprawę lub utrzymanie aktualnego zakresu ruchu w stawie,
- mobilizacje stawów (kostne człony stawowe, struktury wewnątrzstawowe, torebka stawowa, więzadła),
- ćwiczenia poprawiające lub utrzymujące ruchomość stawów,
- mobilizacja tkanki nerwowej.
Ortopedyczna terapia manualna Kaltenborn-Evjenth polega na:
- ocenie stanu ogólnego pacjenta (ocena biomechaniczna i funkcjonalna),
- leczenie –trakcje, mobilizacje, manipulacje stawów, mobilizacje tkanek miękkich, mobilizacje tkanki nerwowej,
- informacja - instrukcja-trening kinezyterapeutyczny.
Ortopedyczna terapia manualna pozwala na leczenie wielu dolegliwości narządu ruchu, a w szczególności:
- dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych będących następstwem zmian zwyrodnieniowych czy pourazowych,
- dyskopatii,
- dolegliwości typu migrenowego,
- cierpnięcia, mrowienia, drętwienia kończyn,
- bocznych skrzywień kręgosłupa (skoliozy),
- innych schorzeń ortopedycznych.
Terapia Manualna OMT Kaltenborn-Evjenth – jak to działa?
Na efektywność omawianej ortopedycznej terapii manualnej wpływa przede wszystkim jej prawidłowe przeprowadzenie. Nasi specjaliści od wielu lat wykorzystują ją w swoich badaniach, mając na uwadze przyspieszenie powrotu do zdrowia pacjentów. Pierwszym etapem zawsze jest ocena stanu chorej osoby – zarówno biomechaniczna, jak i funkcjonalna. Następnie następuje prawidłowe leczenie, dostosowane do kondycji zdrowotnej pacjenta. Może ono polegać na zastosowaniu odpowiedniej formy masażu, wykorzystywaniu nowoczesnych technik rozluźnienia mięśni czy aktywności nakierowanej na ogólną poprawę ruchową stawów. Nierzadko terapia manualna Kaltenborga sprowadza się do konieczności wdrożenia kilku metod leczenia. W ramach niej często stosuje się działania mające na celu poprawę ruchomości stawu. Wówczas priorytetem dla specjalisty jest zapewnienie lepszej mobilizacji tkanek miękkich, stawów i tkanki nerwowej. Odpowiednio wykonywane masaże i treningi są bardzo efektywne. W niektórych przypadkach omawiana terapia leczenia sprowadza się do autoterapii, w ramach której można poprawić ruchomość tkanek i stawów. Metoda Kaltenborga jest metodą terapii manualnej powszechnie wykorzystywaną w naszej klinice – zainteresowanych pacjentów zapraszamy do kontaktu.