Manipulacje powięziowe

Manipulacje powięziowe (Fascial Manipulation) w pediatrii to metoda opierająca się na anatomii i fizjologii układu ruchu opracowana przez Luigiego Stecco, fizjoterapeutę. Efekty tej metody są szybkie i bardzo skuteczne. Pojęcie manipulacji powięziowych obejmuje techniki stosowane w leczeniu powięzi głębokiej.

Powięź – tkanka, która jako jedyna swoją konsystencją poddaje się naciskowi (tzw. plastyczność tkanki). Podczas chodu rotują się obręcze barkowa i biodrowa, pracują noga podporowa i noga wykroczna, a miednica może obracać się lub rotować. Wszystko to dzieci (i później dorośli) robią nieświadomie, kontrolując to między innymi właśnie dzięki powięzi, stąd ich waga w rehabilitacji dzieci.

Pracując na punktach sklejenia powięzi, możemy radzić sobie z zaburzeniami w obrębie stawów i mięśni. Bolesny ruch, ograniczenie mięśniowe, deficyt siły pozwala określić jednostkę, sekwencje lub spirale mięśniowo-powięziową, które wymagają leczenia.
Poprzez weryfikację ruchową i palpacyjną jesteśmy w stanie znaleźć w powięzi miejsce, w którym doszło do zaburzeń ślizgu i ewentualnych zmian w strukturze tkanki.

Metoda pozwala na uwolnienie ograniczeń tkwiących głęboko w bardzo krótki sposób, jednocześnie patrząc globalnie na rozwój dziecka.

Manipulacja powięzi - rezultaty

Działanie na punktach sklejenia powięzi daje:

  • poprawę zakresu ruchomości,
  • likwidację bólu,
  • rozluźnienie napięcia mięśniowego,
  • uwolnienie sklejeń powięziowych.

Ta strona internetowa używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Zamknij [X]